Könyvnapok a Túróczy Zoltán Szeretetotthonban

 

A Reményik Sándor Evangélikus Általános Iskola diákjaink műsorával indult a könyvhét a Szombathelyi Evangélikus Diakóniai Központ Túróczy Zoltán Szeretetotthonában

A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése idén 94. alkalommal rendezi meg az Ünnepi Könyvhetet és 22. alkalommal a Gyermekkönyvnapokat. Számos intézmény, egyesület is szervez nem hivatalosan az olvasáshoz, az irodalomhoz kapcsolódó programokat.

Az iskola tanulói lakóinknak versekkel, megzenésített költeményekkel készültek. A hazaszeretethez kapcsolódó műveket is választott az alkalomra Majorné Harkai Orsolya, a gyerekek felkészítője, így egyúttal nemzeti összetartozás napi emlékműsor is volt az előadás. Petőfi Sándortól, József Attilától, Weöres Sándortól hangoztak el versek, utóbbitól megzenésítve.

A szépkorúak meghatódva hallgatták a fiatalokat, arcukról sugárzott, hogy számukra milyen sokat jelent a haza szeretete. A gyerekek sem mentek haza üres kézzel, jobban mondva üres szívvel, hiszen az idősek két énekkel kedveskedtek nekik az ünnepség után.

A szereplők Halmi Borbála, Kecskeméti Lora, Németh Sára, Szalai Mátyás, Szummer Ádám voltak.
A diákokat felkészítette Majorné Harkai Orsolya, magyar nyelv- és irodalomtanár, Borsos Beatrix, ének-zene tanár, szolfézs tanár.


Devecsery László, József Attila-díjas magyar író, költő, rendező, tanár és Varga-Bodó Anita versmondó irodalmi, művészeti barátsága régre nyúlik vissza, hiszen Anitát még általános iskolás korában zsűrizte versmondó versenyen a tanár úr. Tehetsége már akkor megmutatkozott, de hosszú időnek kellett eltelnie, hogy együtt dolgozhassanak. Évekkel később a vassurányi Irány Surány Színtársulat kapcsán találkoztak újra. Devecsery László azt vallja, hogy aki tehetséges, azt segíteni kell. Éppen ezért elkezdtek különböző versmondó versenyekre készülni Anitával. Személyesen vagy akár online is gyakorolnak, Laci bácsi sok hasznos tanáccsal látja el tanítványát. Eddig még nem jöttek haza egyetlen megmérettetésről sem üres kézzel, Anita előadásmódját minden alkalommal díjazták.

A fiatal édesanya a szombathelyi evangélikus gyülekezet tagja, szívesen érkezett a tanár úrral a szeretetotthonba. Egy versblokkal nyitották az alkalmat: Petőfi Sándor, Sziveri János, Tóth Krisztina, Zsille Gábor, Mécs László költemények is elhangoztak, sok érdekes információval kiegészítve.

Amikor a tanár úr először felvetette az ötletet, hogy időseink is mondjanak verset, mindenki szabadkozott, ám hamar összegyűjtötték lakóink a bátorságukat, hiszen a napokban is foglalkoztak rigmusokkal. A hozzátartozóknak készül az ünnepi könyvhét keretében egy felvétel, amelyen lakóink mondanak verseket. A felvételen elhangzó alkotásokat végül tolmácsolták az irodalmi délelőttön is.

Etelka néni például kívülről szavalta el Arany János: A fülemile című művét, amelynek a végén hatalmas tapsot zsebelt be vendégeinktől is.

A program végén az előadók megígérték, hogy karácsony előtt biztosan visszatérnek a szépkorúakhoz egy újabb műsorral.

 

Nagyon népszerű volt a ránk bízottak körében Lovass Tibor irodalmi összeállítása is, hiszen időseink nagyon szeretik a verseket. Tibor, a szombathelyi evangélikus gyülekezet felügyelője, televíziós szakember, pedagógus.

Ady Endre, Móra Ferenc, József Attila, Juhász Gyula költeményei mellett, Márai Sándor egyik írásából is hozott részletet a felügyelő úr, aki az alkotókról olyan történeteket árult el amelyeket eddig lehet, hogy nem hallottak szépkorú lakóink. A hazaszeretet, a szerelem, a bor is témája volt a műveken keresztül a délelőttnek, amely szintén interaktívra sikerült. Petőfi Sándor Falu végén kurta kocsma című versét hangjátékként adták elő az idősek. Tibor ütős hangszereket osztott ki, felosztotta a versszakokat, és egy kis gyakorlás után össze is állt a produkció.

Könyvcsere program is zajlik ezekben a napokban az intézményünkben. Ezúton is biztatjuk a hozzátartozókat, hogy válasszanak olvasnivalót könyvsarkunkból, és helyezzenek el mások számára is.

 

 

e-KURATÓRIUM