A Diakóniai központról

 

Az intézményünk 1997–ben alakult, tevékenységét az erre irányuló szakhatósági engedélyek beszerzését követően kezdte meg, és Túróczy Zoltán Szombathelyi Evangélikus Idősek Szeretetotthona néven működött.

2012. szeptember 1-én, a településen 2004 óta a Magyarországi Evangélikus Egyház fenntartásában működő Johanneum Evangélikus Diakóniai Központ beolvadt a Túróczy Otthonba és Johanneum telephelyként működött.

A két intézmény összevonásával a Túróczy Zoltán Evangélikus Idősek Szeretetotthona nevet változtatott és Szombathelyi Evangélikus Diakóniai Központ (SZEDIK) néven folytatta tevékenységét.

 

2016-ban szombathelyi helyszíneken a Magyarországi Evangélikus Egyház Családi Napközi Hálózatának négy Családi Napközi szolgáltatása került az intézmény működtetése alá, 4 x 7 férőhellyel (a családi napközi elnevezések később családi bölcsődékre módosultak jogszabályi változás miatt).

 

A szervezet 2018 januárjától az Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóságtól történt fenntartóváltást követően 146 engedélyezett férőhelyen pszichiátriai szakosított ellátás szolgáltatással egészült ki. SZEDIK- Pszichiátriai Betegek Otthona Ágfalva néven, telephelyként működik.

 

2018 novemberétől Mózeskosár Evangélikus Nevelőszülői Hálózat néven a SZEDIK-en belül új tevékenységet indítottunk engedélyes gyermekvédelmi szakosított ellátás keretein belül.

 

Az intézmény 2020 novemberében székhelyét a Középhegyi útra helyezte át, a Nárai utcai otthon SZEDIK - Túróczy Zoltán Szeretetotthon néven került engedélyeztetésre az intézmény telephelyeként.

2021. őszén a családi bölcsődék esetén megtörtént a három szervezeti egység 7 férőhelyről 8 férőhelyre történő emelése.

2022.09.01-vel 24 férőhelyen, az intézmény székhelyén hajléktalanok otthona szolgáltatást indítottunk.

2022.októberében a székhelyen újonnan felépített, közel 1000 m2-es ellátási helyszínen került elhelyezésre az intézményben élő 50 fő fogyatékkal élő lakó.

2023.júliusában 20 új férőhelyen idősek otthona szolgáltatás indítottunk, így nőtt a székhely idősotthoni kapacitása.

2023.november 1-vel a Cseperedő Családi Bölcsőde működtetését a fenntartó Nyíregyházára helyezte át, így elkerült a SZEDIK működtetése alól.

 

Kezdetben a Túróczy Zoltán Szombathelyi Evangélikus Idősek Szeretetotthona 30 fő engedélyezett idősek otthona férőhellyel működött.

A Johanneummal történő egybeolvadást követően ez a szám 142 fő engedélyezett férőhellyel bővült. Az idősek otthona szolgáltatás kiegészült demensek ellátásával, valamint fogyatékos személyek otthona férőhelyekkel.

A SZEDIK diakóniai kapacitás bővítése kapcsán egy új szakosított ellátással bővült a székhely ellátási helyszíne. 24 fő férőhellyel hajléktalanok otthona szolgáltatást működtetünk, valamint 20 fővel bővítettük a székhely bentlakást nyújtó ellátása 150 főre emelkedett.

 

Ágfalván működő SZEDIK - Pszichiátriai Betegek Otthona-Ágfalva 146 férőhellyel rendelkezik, ebből 130 fő pszichiátriai betegek otthona, 10 fő pszichiátriai betegek rehabilitációs intézményi ellátása és 6 fő pszichiátriai betegek átmeneti otthona engedélyezett férőhelyekkel működik, valamint 34 fő vesz részt fejlesztő foglalkoztatásban.

 

Szintén az intézményünk berkein belül működik a Mózeskosár Evangélikus Nevelőszülői Hálózat. Ennek a szolgáltatásnak a működési engedélye szerint jelenleg 22 fő nevelőszülőt és 49 fő nevelt gyermek létszámmal működik.

A Magyarországi Evangélikus Egyház Családi Bölcsőde Hálózatának keretein belül jelenleg 3db Családi Bölcsődét működtet intézményünk. A 3db Családi bölcsőde jelenleg 24 fő engedélyezett férőhellyel rendelkezik.

 

Vállalkozási tevékenységek:

Intézményi szinten az alábbi vállalkozási tevékenységeket működtetjük:

TEÁOR 5629 Egyéb vendéglátás (ételszállítás)

TEÁOR 8690 Egyéb humán-egészségügyi ellátás – dietetika szolgáltatás

TEÁOR 4939 M.n.s. egyéb szárazföldi személyszállítás

TEÁOR 4941 Közúti áruszállítás

TEÁOR 6820 Nem lakóingatlan bérbeadása, üzemeltetése

TEÁOR 8110 Építményüzemeltetés

TEÁOR 9601 Textil, szőrme mosása, tisztítása

E felsorolt tevékenységeket végezzük évek óta intézményünkben.

 

Társadalmi felelősségvállalás segítése

Intézményünk, jelentős mértékben veszi ki részét az önkéntesség és a generációk közötti együttműködés programjából. A velünk kapcsolatban lévő evangélikus gyülekezetek és Reményik iskola tagjai mind hosszú, mind rövidtávú formális önkéntes munkát végeznek az intézmény lakói között. Az evangélikus iskolások és az intézmény valamennyi ellátotti csoportjának tagjaival példaértékű közös alkotó, érzékenyítő programok valósulnak meg, de a családi bölcsőde gyermekei és az idősek rendszeres találkozói is nagyon fontosak mentálhigiénés szempontból.

A Szombathelyi SOTER Evangélikus Egyesülettel együttműködve valósult meg a Magyarországi Evangélikus Egyház Andorka Eszter pályázatának köszönhetően támogatást nyert „Értünk? Értünk! Tanuljunk együtt, egymástól, egy-másért!” projekt, amely a társadalmi elfogadás és befogadás erősítésén alapuló participációs program. A Reményik iskola diákjai és a fogyatékkal élők számára bibliai történeteken keresztül biztosítja a kapcsolódást, tanulást, a társadalmi felelősségvállalást. A program ebben a tanévben is folytatódik.

Intézményünk a közösségi médiában való jelenlétre is hangsúlyt fektet. A SZEDIK, a családi bölcsődék, a Túróczy Zoltán Szeretetotthon, illetve az ágfalvi otthon külön Facebook zárt csoportokkal rendelkeznek.

Az ágfalvi otthonban folyó terápiás kiegészítő munka országos hírű. A színjátszó és a filmkészítő csoport rendszeresen vesz részt művészeti fesztiválokon és pályázatokon.

A Johanneum fogyatékkal élő lakói ismerkednek a filmkészítéssel, pályázatokon vesznek részt a filmekkel, a hajléktalan osztályon a képzőművészet támogatásának eredménye festmény kiállítás az alkotásokból, pályázatokon elért sikerek.

Az intézmény hivatása, hogy a társadalomban élő előítéleteket, közömbösséget az önkéntesség, a nyilvánosság és kultúra segítségével megváltoztassa, hogy a segítő, együtt érző attitűd erősödjön.

 

e-KURATÓRIUM